2,187
edits
m (Added IP address) |
m (→Useful RegEx: Minor edit) |
||
Line 5: | Line 5: | ||
|- | |- | ||
| '''IP Address''' | | '''IP Address''' | ||
| <code><nowiki> | | <code><nowiki> ^\b((25[0-5]|2[0-4]\d|[01]\d\d|\d?\d)\.){3}(25[0-5]|2[0-4]\d|[01]\d\d|\d?\d)\b </nowiki></code> | ||
|- | |||
| '''Alphanumeric word''' (eg Hostname) | |||
| <code><nowiki> \A[[:alnum:]]+ </nowiki></code> | |||
|} | |} |