2,187
edits
(WIP) |
m (Added some commands) |
||
Line 8: | Line 8: | ||
|- | |- | ||
| <code> virsh dominfo <name> </code> || Show info for machine <name> | | <code> virsh dominfo <name> </code> || Show info for machine <name> | ||
|- | |||
| <code> virsh start <name> </code> || Start machine <name> | |||
|- | |- | ||
| <code> virsh shutdown <name> </code> || Shutdown machine <name> | | <code> virsh shutdown <name> </code> || Shutdown machine <name> | ||
|- | |||
| <code> virsh destroy <name> </code> || Kill machine <name> | |||
|- | |- | ||
| <code> virsh undefine <name> </code> || Delete machine <name> | | <code> virsh undefine <name> </code> || Delete machine <name> |