2,187
edits
m (Added category) |
(Initial draft v2) |
||
Line 1: | Line 1: | ||
{| class="vwikitable" | {| class="vwikitable" | ||
|- | |- | ||
! CIDR (Bits) !! Net Mask | ! CIDR (Bits) !! Net Mask !! Net Mask (Hex) | ||
|- | |- | ||
| 8 || 255.0.0.0 | | 1 || 128.0.0.0 || | ||
|- | |||
| 2 || 192.0.0.0 | |||
|- | |||
| 3 || 224.0.0.0 | |||
|- | |||
| 4 || 240.0.0.0 || F0.00.00.00 | |||
|- | |||
| 5 || 248.0.0.0 || F8.00.00.00 | |||
|- | |||
| 6 || 252.0.0.0 || FC.00.00.00 | |||
|- | |||
| 7 || 254.0.0.0 || FE.00.00.00 | |||
|- | |||
| 8 || 255.0.0.0 || FF.00.00.00 | |||
|- | |||
| 12 || 255.240.0.0 || FF.F0.00.00 | |||
|- | |||
| 14 || 255.252.0.0 || FF.FC.00.00 | |||
|- | |- | ||
| 16 || 255.255.0.0 | | 16 || 255.255.0.0 |