2,187
edits
(→Commands: Added find and watch) |
(→Commands: Minor addition) |
||
Line 44: | Line 44: | ||
|- | |- | ||
|<code> ps fx <nowiki>|</nowiki> grep <proc> </code> || Find running process info | |<code> ps fx <nowiki>|</nowiki> grep <proc> </code> || Find running process info | ||
|- | |||
|<code> ps -aux </code> || Running process info | |||
|- | |- | ||
|<code> kill <pid> </code> || Kill a process | |<code> kill <pid> </code> || Kill a process |